מי צריך מחנה אימונים? מאת מישאל דגן

מי צריך מחנה אימונים?

מי צריך מחנה אימונים?

מאת: מישאל דגן, בעלים ומאמן מועדון הריצה ״תל אביב 100״

בשנים האחרונות אנחנו עדים ליותר ויותר קבוצות חובבניות של ריצה וטריאתלון היוצאות למה שנקרא "מחנה אימונים" בארץ או בחו"ל. מספר ימים של פעילות ממוקדת תוכן ספציפי בריצה/רכיבה/שחיה. מה זה אומר בדיוק מחנה אימונים והאם זה מתאים לנו כספורטאים חובבים?

המונח ״מחנה אימונים״ מגיע במקור מתחומי הספורט המקצועני. קבוצות כדורגל וכדורסל במה שנקרא "קדם עונה", או ספורטאים בענפים האישיים המשלבים תקופת אימונים מוגדרת במיקום גאוגרפי שונה בשלבים מסוימים בעונה או לקראת תחרויות. במסגרת מחנה אימונים של ספורטאים יהיה שימוש במתקנים ייחודיים שלא קיימים בסביבת הספורטאי, קיום אימונים בתנאי אקלים נוחים או כאלו המדמים את תנאי התחרות על מנת להיות מוכנים אליה ו/או הצטרפות לאימונים של ספורטאי עילית ברמה זהה ממדינות אחרות על מנת לייצר שיפור ביכולת. בקרב רצי עילית לדוגמא נהוג לבצע מספר שבועות של אימונים במקומות גבוהים המביאים לשיפור יכולות בצריכת החמצן המירבית לה הם זקוקים לשיפור הישגיהם, במהלך עונה או לקראת תחרויות.

אבל ״מחנה אימונים״ בימינו כבר לא משרת רק את הספורטאים המקצועיים אלא גם את החובבים. מאמני הריצה והטריאתלון הפכו את המונח הזה למשהו אחר והנגישו אותו לאנשים שאוהבים ענפי ספורט שונים –  מריצה ועד רכיבה, משחייה ועד יוגה.

מחנות האימונים בגרסה המחודשת שלהם, אשר פונים לספורטאים חובבים, יארכו לרוב 3-5 ימים, בהם יכללו אימוני בוקר וערב בדרך כלל. הם לא ישפרו לנו את הכושר אבל יוכלו להוסיף הרבה ערך מוסף מקצועי לספורטאי החובב להמשך דרכו, וכמובן יש להם ערך מוסף בגיבוש והנאת הקבוצה – כגוף המניע את הפרט.

כאחד שמארגן בכל שנה מחנות אימונים כאלו, אני יכול לומר שהחוויות מהם נצרבות אצל הספורטאי החובב לכל החיים (ולא, זו לא קלישאה!):

האימונים כיוון שאנחנו מנותקים מעבודה ומשפחה בימים אלו, יש לנו יכולת לנוח יותר וכתוצאה מכך לייצר מספר רב של אימונים במספר ימים. לגוון אותם במסלולים שונים ובסוגי אימונים שונים.

המקום אנחנו מכירים תנאי שטח חדשים בארץ או בעולם שכנראה לא היינו מגיעים אליהם בכל סיטואציה אחרת. נופים ציוריים שעוברים לנו בפיד של הפייס… עכשיו אצלנו מתחת לרגליים.

האתגר לצלוח מספר רב של קילומטרים או להתאמן פעמיים-שלוש ביום זהו אתגר בפני עצמו, וכמובן האתגר הוא בכל אימון ואימון. התמהיל הזה יוצר חוויה מעצימה ברמה האישית, בהיבט המסוגלות והביטחון העצמי.

החוויה מי מאיתנו לא רוצה להרגיש לכמה ימים כמו ספורטאי אמיתי? לרוץ/לנוח/לאכול וחוזר חלילה? אנחנו מסתכלים על הספורטאים הללו וסופגים מהם השראה ואומרים "לו רק היה לי זמן ושקט להתרכז בזה". אז הנה.

הביחד אין כמו להיות 24 שעות ביממה עם החבר'ה שיש לנו כל כך הרבה במשותף איתם, להתאמץ יחד, לאכול יחד, לבלות יחד, לחיות יחד. הדינמיקה החברתית שנוצרת היא בלתי רגילה וגם אם חשבנו שאנחנו כבר מכירים זה את זה, תמיד מתגלים דברים חדשים ומחברים.

 

אז בין אם נקרא לזה מחנה אימונים, חופשת ספורט או סופ״ש פעיל בסוף מדובר באותו הדבר והמטרה היא אחת: כמה ימים מרוכזים של יציאה מהשגרה, הנאה, כיף וגם התמקדות בענף הספורט שאנחנו אוהבים.

מישאל דגן מוביל מחנה אימוני ריצה חווייתי במרץ הקרוב בבולגריה, בארגון תלמה ספורט.

לפרטים: http://bit.ly/2mdRd29

 

 

                 

שאל את המומחים שלנו

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

בנושא

טלפון נייד

התקשרו : 09-953-9342

 

 

sport@talma.com

 

© כל הזכויות שמורות :
תלמה נסיעות בע"מ 2016
רחוב וייצמן 57 כפר סבא.

תלמה ספורט בפייסבוק

 

נגישות